Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem

Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem (POSA) to placówka o ponad stuletniej tradycji kształcenia w dziedzinie sztuk plastycznych i rękodzieła artystycznego.

Historia szkoły sięga roku 1904, kiedy to powstała prywatna Szkoła Rysunku i Malarstwa. Pod kierownictwem dr Karola Stryjeńskiego i Wojciecha Brzegi. W 1928 roku szkoła zmieniła się w Średnie Kursy Artystyczne, a w 1930 roku uzyskała status Państwowego Gimnazjum Sztuk Plastycznych.

Podczas II wojny światowej zamknięto szkołę, a po jej zakończeniu przejęły ją władze komunistyczne. W 1951 roku nastąpiła reaktywacja szkoły pod nazwą Liceum Plastycznego. Następnie w 1974 roku szkoła uzyskała status Państwowej Szkoły Sztuk Plastycznych. Natomiast w 1999 roku ponownie przekształca się w Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Artystyczną.

Obecnie, Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna w Zakopanem (POSA) posiada bogate zaplecze dydaktyczne i artystyczne. Kształcenie składa się z lekcji rysunku, malarstwa, grafiki, rzeźby, ceramiki, fotografii, plakatu oraz projektowania ubioru i mody. Szkoła ta jest znana nie tylko w Polsce, ale również za granicą za swoją jakość nauczania i poziom artystycznych osiągnięć absolwentów.

POSA miała wielu wybitnych absolwentów, którzy odnieśli sukcesy w świecie sztuki.

Antoni Rząsa – polski malarz, grafik i rzeźbiarz. Prace tego artysty były prezentowane zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Józef Siedlik – polski rzeźbiarz i działacz kultury, tworzył w różnych technikach, między innymi w drewnie i kamieniu.

Krystyna Chojnowska-Liskiewicz – polska malarka i graficzka, pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła świat jachtem.

Witold Damasiewicz – polski malarz, grafik i reżyser filmowy, specjalizujący się w sztuce plakatu.

Marta Ignerska – polska ilustratorka książek dla dzieci, laureatka wielu nagród i wyróżnień.

To tylko kilka przykładów artystów, którzy ukończyli POSA Zakopane.
Szkoła ma długą historię oraz wielu utalentowanych absolwentów, którzy przyczynili się do rozwoju polskiej i światowej sztuki.

Adres

Adres:

Henryka Sienkiewicza 12, 34-500 Zakopane

GPS:

49.2959532531253, 19.96062947799049

Nr tel.:

Godziny otwarcia

Poniedziałek

7:45 -17:00

Wtorek

7:45 -18:00

Środa

7:45 -17:00

Czwartek

7:45 -18:00

Piątek

7:45 -17:00

Sobota

-

Niedziela

-

Wystaw recenzję

Cena
Lokalizacja
Obsługa
Usługi
Jedzenie
Publikowanie ...
Twoja ocena została pomyślnie wysłana
Proszę wypełnić wszystkie pola
Captcha check failed